Door Albert van Lohuizen

Bekijk profiel
verwarmen en ventileren

Kun je een woning verwarmen met een WTW-unit?

Hoe mooi zou het zijn als je een ventilatiesysteem met warmteterugwinning (WTW) ook kunt gebruiken voor de verwarming van je woning? Geen radiatoren, geen trage vloerverwarming maar verwarmen met lucht. Ik noem dat slim verwarmen!
In een project in Sneek hebben we bijvoorbeeld gebruik gemaakt van het Passiefhuistoestel. In dit project is het unieke dat de woning wordt verwarmd door de warmte uit de zonneboiler, deze warmte wordt via de WTW-unit en kunststof slang de woning ingebracht. Op deze manier wordt de woning op temperatuur gehouden. De woning is extreem kierdicht en heeft aan 2,5 kW aan vermogen genoeg.
portiekflat presikhaaf

verwarm de woning met lucht van de WTW-unit

Bij flatgebouwen of appartementen gaat het weer op een andere manier. In de Arnhemse wijk Presikhaaf zijn er voor de bewoners een aantal portiekflats gerenoveerd. Ook hier wordt de woning verwarmd met lucht van de WTW-unit. De warmte komt uit een cv-ketel die ook het tapwater verzorgt. Ook deze flats zijn zeer goed geïsoleerd en super kierdicht. De flats hebben aan 1 kW voldoende om warm te blijven. De radiator in de woonkamer is volgens de ontwerper van de installatie puur psychologisch. Wanneer men het iets warmer wil, niet de thermostaat omhoog zetten, maar de radiator aan.

/storage/Blog images/Albert van Lohuizen/Renovatie-Ventilatie-project-Presikhaaf-Brink-Climate-Systems.jpg
/storage/Blog images/Albert van Lohuizen/Loppersum-electrische-verwarming-wtw-rein-hoekstra.jpg
loppersum

2-zone elektrische verwarmer

In Loppersum is er een serie woningen gebouwd met een twee-zone elektrische verwarming. Ook hierbij heeft de WTW-unit weer de hoofdrol. Onder de WTW-unit is een blok gemonteerd met hierin twee elektrische elementen, 2 kW voor beneden en 1 kW voor de verdieping. Op deze manier kun je de temperatuur enigszins regelen. De woningen zijn namelijk zo goed geïsoleerd dat de verdieping net zo warm is als de begane grond.

voorwaarde

extreem laag transmissieverlies en super kierdichting

Zoals we al in veel projecten hebben gezien, kunnen woningen dus heel goed worden verwarmd door middel van een WTW-unit. Dit is erg goed uit te voeren, op voorwaarde van een extreem laag transmissieverlies en een super kierdichting. 

Als we kijken naar mogelijkheden van verwarming en ventilatie in supergoed geïsoleerde woningen dan is er nog veel meer mogelijk. Ik denk aan oplossingen van WTW met luchtverwarming met een warmtepomp gekoppeld aan een waterzijdige naverwarmer/koeler, modulerende elektrische luchtverwarming en luchtverwarming/koeling met directe expansie.

Benieuwd naar de mogelijkheden voor dit deze manier van verwarmen? Neem contact met ons op voor een passend advies.

14 Reacties
Sander van Logchem
11-10-2021
Beste,

Ik ben opzoek naar een wtw systeem die mijn huis zou kunnen koelen en verwarmen op lucht. Hier vind ik niet heel veel informatie over. Dit systeem zou ik willen combineren met een hybride warmtepomp.
Brink
Beste heer Van Logchem,

Dank voor uw reactie.

Helaas kunt u niet een woning met een WTW-unit verwarmen en koelen. Dit heeft te maken met de lage luchthoeveelheid en kanalen die niet geïsoleerd zijn. Een hybride warmtepomp kan niet aangesloten worden op een WTW-unit.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

Carlos Blanco
28-10-2021
Ik heb een Itho 350 wtw unit, kan ik dit combineren met een vermaning unit?
Brink
Beste heer Blanco,

Dank voor uw reactie.

Wij zijn Brink. U hebt een Itho WTW unit. U kunt uw vraag het beste neerleggen bij Itho. Helaas kunnen wij daar geen antwoord op geven.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

M. Hummelink
10-11-2021
Mijn vraag: als je een WTW installatie aanschaft en in het gehele huis is voorzien van zone vloerverwarming moet je de thermostaat 's nachts dan lager zetten?
Brink
Beste heer, mevrouw Hummelink,

Dank voor uw reactie.

Nee, dat heeft geen verbinding met elkaar. De thermostaat hoeft niet lager gezet te worden. De thermostaat stopt namelijk met verwarmen als de kamer op temperatuur is.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

Tom
27-11-2021
Beste,

Ik ben momenteel bezig met een zelfbouwproject van een, bij benadering, passiefhuis. Waar de doelstelling is nagenoeg geen energie te verbruiken voor klimaatbeheersing. Onderdeel hiervan zijn uiteraard WTW systemen, om toch wat grip op het binnenklimaat te krijgen tijdens de extremen, leek mij het bijverwarmen via het ventilatie circuit de meest logisch optie, i.p.v. externe airco systemen. Er is naar verwachting ook maar geringe energie voor nodig. De intentie is ook niet om een water warmtepomp te installeren, tapwater komt van kleine eco boilers met een doorstroomverwarmer als back up en WTW afvoer. Dus bijverwarming van WTW ventilatie zal elektrisch moeten zijn, behoort dit ook tot eventuele opties? Zo ja, zou ik graag in contact komen om mogelijkheden te bespreken. Het is enigszins een experimenteel bouwproject, dus zoek een partij die ook graag experimenteel mee wil/kan denken.

Met vriendelijke groet,
Brink
Beste heer Tom,

Dank voor uw mail.

Per mail en/of telefonisch neem ik contact met u op om een en ander te bespreken.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

M. Velthuizen
01-02-2022
Geachte heer, mevrouw,
Ons huis is in 1988 gebouwd. Destijds is een Brink Renovent warmte terugwin unit geïnstalleerd. Deze is nu aan vervanging toe. Van onze CV-installateur krijg ik nu te horen dat het niet mogelijk is om deze unit te vervangen, omdat er te weinig ruimte onder de cv-ketel zou zijn. De behuizing van de Brink Renovent die er nu staat is ca. 60 cm hoog en 60 cm breed.
Graag hoor ik van u of er inderdaad geen vervanging mogelijk is. De luchtkwaliteit in ons huis wordt nu slechter (veel schimmelvorming).
Alvast veel dank,
M. Velthuizen
Brink
Beste heer, mevrouw Velthuizen,

Dank voor uw reactie.

De huidige units zijn inderdaad groter geworden. Hieronder de maten van de units.

Renovent Excellent:
Breedte 677 mm
Hoogte 765
Diepte 564

Flair 300:
Breedte 750 mm
Hoogte 650 mm
Diepte 560 mm

Flair 200:
Breedte 600 mm
Hoogte 650 mm
Diepte 455 mm

U kunt eventueel onderzoeken of de Flair 200 past. Dan heb u een WTW-unit die minder ventileert maar dat is in ieder geval beter dan geen ventilatie in de woning. Let wel op dat er momenteel langere levertijden zijn op onze toestellen. Exacte levertijd kunt u opvragen bij uw installateur.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

Theo Heuveling
02-03-2022
Heb een B23 Brink Luchtverwarming uit 1978. Ventilator draait nog steeds. Brander is vervangen door warmtewisselaar en aangesloten op een Remeha Quinta 28, o.a. in verband met warm water.
Mijn vraag is: kan, gebruik makend van de luchtkanalen, op een of andere manier voldoende warmte krijgen door een warmteterugwinsysteem of airconditioning of warmtepomp of boiler. Ik heb zonnepanelen.
Het moet toch mogelijk zijn om met een constante temperatuur (vb 35 graden) en constante luchtstroom het huis warm te krijgen en te houden.
Brink
Beste heer Heuveling,

Dank voor uw mail.

Een B23 is een 26 kW toestel. Deze kan vervangen worden voor een Allure B-25 of een Elan 25 kW. Een ventilatiesysteem met warmteterugwinning kan niet verwarmen en kan geen 40 graden leveren. Met een airco kunt u koelen en verwarmen maar deze kan niet op de bestaande luchtkanalen aangesloten worden. Een warmtepomp kan theoretisch op een Elan aangesloten worden zolang het aantal kW en watertemperatuur passend is bij de warmtevraag van de woning. Hiervoor kunt u het beste eerst een warmteverliesberekening voor laten maken. Een boiler kan niet rechtstreeks op een Elan aangezien een boiler geen thermostaat heeft en een boiler niet zoveel warm water kan leveren wat nodig is voor de Elan.
U kunt in sommige gevallen in alle kamers een of meerdere split-unit airco's plaatsen en daarmee uw woning verwarmen maar deze hebben ook een aantal nadelen zoals overal binnen units, meerdere buiten-units, minder of geen prestatie bij -10 of lager, bijkomende geluid etc.
Het advies is om minimaal 40 graden inblaas temperatuur te houden. Onder de 37 graden kan men tocht ervaren. 40 graden inblaastemperatuur is niet in ieder woning voldoende. Bij sommige is 50 graden of hoger nodig om de woning op temperatuur te krijgen i.v.m. warmteverlies van de woning.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

van Arkel
20-03-2022
Mijne heren,
Ik woon in een relatief modern en goed geinsoleerd appartment van 112 m2.
Daarin zit een AGPO econpact en een AGPO Optifor WTW installatie. Beide zijn ongeveer 18 jaar oud en wil ik vervangen. Ik heb een vrije keus maar moet wel de WTW handhaven van de VVE.
De intergas H Reco + Zehnder WTW combi die ik had gedacht te nemen is niet leverbaar.
Ik wilde eigenlijk naar een oplossing met iets minder of geen gasverbruik. Maar ik las dat een hybride pomp niet aagesloten kan worden op een WTW. Is er nog een andere oplossing voor mij die u kunt adviseren en die wel binnen ongeveer 6 maanden leverbaar is?
PS Mijn vrouw wil het wel warm houden en niet teveel lawaai.
Wij hebben alleen douche, geen bad, 2 pers. huishouden.

Vriendelijke groet, Jan van Arkel
Brink
Beste heer Van Arkel,

Dank voor uw reactie.

U kunt u huidige installatie vervangen voor een gas gestookte CV-ketel i.c.m. een hybride warmtepomp. Er zijn tegenwoordig verschillende merken die dat leveren en los kunt u kiezen voor een Flair WTW-unit. Levertijden van een ander hebben wij geen inzicht in maar de levertijden van de Flair zijn momenteel 6-9 maanden. Voor exacte levertijden kunt u het beste contact met uw installateur opnemen aangezien wij niet rechtstreeks aan consumenten leveren.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

Laurens
28-04-2022
Ons huis is in 2005 gebouwd met een WTW unit. Ongeïsoleerde kanalen en geen aparte scheiding tussen bg en 1e verdieping. Kunnen we jullie systeem gebruiken voor het elektrisch bijverwarmen van het huis?
Brink
Beste Laurens,

Dank voor uw reactie.

Met sommige WTW-units kunt u d.m.v. een naverwarmer maximaal 1 kW bij verwarmen. Een naverwarmer is meer bedoeld om het comfort te verhogen en eventuele tocht gevoel weg te nemen.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

Liemburg
15-07-2022
Ik heb een Brink Climate systems de elan 25 wordt door ketel verwarmt ,kan ik ook met een WTW elektries verwarmen,wat is het beste om te doen, zit natuurlijk met mijn tapwater.

Alvast mijn vriendelijke dank : liemburg
Brink
Beste Liemburg,

Dank voor uw reactie.

Nee, een WTW-unit is een ventilatiesysteem. Deze is niet geschikt om te verwarmen. U kunt eventueel afhankelijk van de bouwjaar en type van uw ketel een hybride warmtepomp op uw ketel plaatsen om zo gas te besparen. Uw installateur kan u hierin adviseren.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

Ton Kraamwinkel
05-10-2022
Hoi hoi
Wij wonen in een appartementencomplex met 20 appartementen. Gebouwd in 2009 en voorzien van een A label. Aanwezig is een brink wtw installatie met bypass. We willen de wtw ook gaan gebruiken voor verwarming van de woningen en gasloos worden. Wij zouden graag in de weerwar van de mogelijkheden graag advies willen ontvangen tijdens een georganiseerde vve vergadering zodat de bewoners een gedegen keus kunnen maken. Beslist voor Brink gekozen omdat door het gehele pand de wtw installatie incl. de units zijn geplaatst. Kunnen wij hierover met elkaar van gedachten wisselen?
Ik hoor graag van u.
Brink
Beste heer Kraamwinkel,

Dank voor uw reactie.

Sommige WTW-units van ons kunnen uitgebreid worden met een externe naverwarmer. Deze levert maximaal 1 kW aan verwarmingsvermogen. Dit is helaas in de meeste gevallen te weinig om een woning te verwarmen. Om effectief te kunnen verwarmen is er meer verwarmingsvermogen en veel meer luchtdebiet nodig. Een WTW-unit levert voldoende lucht om te ventileren maar niet om te verwarmen. Daarnaast zijn de kanalen berekend op ventilatiehoeveelheid en niet geïsoleerd waardoor onderweg veel warmte verloren gaat.
Een WTW-unit is niet bedoeld om een woning te verwarmen maar om enkel te ventileren.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

S. Kuiper
01-12-2022
Beste heer Khan,

In uw reactie op een van de vragen schrijft u: "Een WTW-unit levert voldoende lucht om te ventileren maar niet om te verwarmen. Daarnaast zijn de kanalen berekend op ventilatiehoeveelheid en niet geïsoleerd waardoor onderweg veel warmte verloren gaat."

Ik ben aan het renoveren en heb boven het plafond ruimte voor zeer grote kanalen, die ik goed zou kunnen isoleren. Ik zou graag een WTW unit installeren en de ingeblazen ventilatielucht leiden naar een lucht-lucht warmtepomp, die vervolgens de verwarmde lucht via de
grote kanalen de kamer in blaast. Om het voor verwarming benodigde debiet te halen, zal de warmtepomp via een apart kanaal nog extra lucht uit de kamer halen. Is het op deze manier dan toch misschien toch mogelijk de ventilatiekanalen ook te gebruiken als verwarmingskanalen?

Vriendelijke groeten,
S. Kuiper
Brink
Beste heer Kuiper,

Dank voor uw reactie.

Hoe u de ingeblazen lucht wilt verplaatsen en uit verschillende kamers wilt halen is mij niet duidelijk. telefonisch neem ik contact met u op om een en ander te bespreken.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

Adriaan Los
10-12-2022
We hebben een Brink wtw Renovent voor een 430m3 woning, geïnstalleerd in 1994. Hij doet het nog prima. Ik vraag me af of vervanging loont? Bij voorbaat dank voor de reactie.
Brink
Beste heer Los,

Dank voor uw reactie.

Het rendement van een WTW-unit uit 1994 was ongeveer 60%. Het rendement van de huidige units zijn hoger dan 95%. Daarnaast zijn de huidige WTW-units slimmer, stiller en zuiniger in gebruik.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

T.M.M. Theunissen
06-02-2023
Dag Hamid,
Ik heb een Brink WTW-systeem uit 1986 in mijn woning staan die helaas toch echt aan het einde van zijn levensduur is. Ik vind de verse lucht uit het systeem in mijn huis fijn, evenals de pollenfilters die er tussen kunnen. Helaas vind ik het gasverbruik minder fijn.
Is er een mogelijkheid deze gehele installatie te vervangen door een volledig elektrische unit? Met mijn zonnepanelen is het extra interessant.
Om te testen of we met een 'laag' vermogen onze woning kunnen warm krijgen hebben we op de begane grond een convector kacheltje neergezet van van 1800W. Dit is op het moment voldoende om de begane grond op 20graden te hebben. De bovenverdieping stoken wij nooit, hier staan alle roosters dicht.
De Spiro buizen zijn helaas gesplits in voor en achterzijde van het huis (dus niet boven en onder). Het systeem bestaat uit 3 zones blaas en 1 zone terugwinning. Ik zou hiervoor op 2 van de zones meer vermogen nodig hebben dan op de 3e zone.
Ik hoor graag wat de elektrische mogelijkheden zijn. Ik vind het enorm jammer als ik moet investeren in wederom een installatie op gas.

Mvg,
Thijs Theunissen
Brink
Beste heer Theunissen,

Dank voor uw reactie.

Helaas is het niet mogelijk om met een WTW-unit een woning te verwarmen. De kanalen zijn daar niet geschikt voor en het vermogen is er niet naar.
U kunt uw WTW-unit vervangen voor een nieuwere unit met een hogere rendement en uw installateur benaderen voor advies om de woning eventueel gas loos te maken.
Misschien kunt u investeren in een full electric warmtepomp en daarmee uw woning verwarmen.

Hopende u voldoende te hebben geïnformeerd.

Met vriendelijke groet,

Hamid Khan
Adviesafdeling

www.brinkclimatesystems.nl
www.brinkairshop.nl - bestel eenvoudig onze producten online!

Willem
04-09-2023
In 1990 kocht ik een nieuw huis met daarin wtw Brink Renovent. 4 aansluitingen met buizen van 15 cm doorsnede, gesitueerd aan de bovenzijde van de wtw. Naar buiten, van buiten, van binnen en naar binnen. Aangesloten op het elektrische net met een perilex-stekker. Met welk type van nu kan ik 1 op 1 de oude vervangen zonder ingewikkelde aanpassingen? Er zijn ook types die enigszins kunnen koelen in de zomer. Zijn deze geschikt?

Reageer

Laat een bericht achter of stel een vraag

Wil je op dit artikel reageren of een vraag stellen? Dat kan hier!
Het e-mailadres en telefoonnummer worden niet gepubliceerd.